Imena nastalog vezom latinskih komponenti lacteus (mliječno) i Ferrum (željezo) laktoferin već nagoviješta svoju nezamjenjivu funkciju u tijelu kao multifunkcionalni glikoprotein koji pripada obitelji transferina, proteina odgovornih za vezanje i transport željeza u tijelu. Pronaći ćemo ga u mnogim tekućinama koje tijelo luči, uključujući mlijeko (posebno prvo mlijeko, kolostrum), slinu, suze i sluz, ali i u sekretima epitela te unutar neutrofila, vrste bijelih krvnih stanica.
Uloga željeza u tijelu
Kako bismo bolje razumjeli važnost laktoferina potrebno je prvo sagledati ovog ključnog mineralnog putnika na leđima laktoferina – željezo – bez kojeg nema života. Ovaj mineral čini tek minuskulni postotak tijela, ali nosi monumentalni zadatke i breme.
Prijenos kisika
Hemoglobin je ključni protein u crvenim krvnim stanicama koji prenosi kisik do baš svake stanice a zvijezda hemoglobina je upravo željezo. Bez željeza, stanice bi se ugušile, nesposobne proizvoditi energiju bez prisustva kisika. Ne biste se mogli ni kretati jer mišićni protein mioglobin, koji opskrbljuje mišiće kisikom, također ne može funkcionirati bez željeza.
Generiranje energije
Sve stanice sadrže mitohondrije, koje poznajemo još iz osnovne škole kao male tvornice energije unutar mitohondrija. Ovdje željezo sudjeluje u stvaranju ATP-a potrebnog za sve procese u tijelu, od disanja do otkucaja srca.
Imuno podrška
Iako ga uglavnom povezujem s funkcijom prijenosa kisika, željezo dobiva i Oskara za sporednu ulogu podrške imunološkom sustavu. Bijele krvne stanice su specijalci, obrambeni tim protiv infekcija, a koriste željezo za stvaranje enzima koji pomažu u robusnoj sposobnosti uništavanja bakterija i virusa.
Raspoloženje, pamćenje, pažnja
Često smatrano fizičkim radnikom željezo je nezamjenjivo i u mozgu koji ga koristi za sintezu neurotransmitera poput dopamina i serotonina, bez kojih bismo bili umorne, depresivne ruine s rasponom pažnje zlatne ribice. Nedostatak željeza može nas učiniti ne samo fizički umornima nego i ometenima, razdražljivima i sklonima anksioznosti, uglavnom prilično neugodnim društvom.
No previše željeza može biti toksično za tijelo pa je ono stvorilo pa je ravnoteža strogo regulirana, a tijelo je također stvorilo mehanizme za pohranu i reciklažu gdje može sigurno u ostavu spremiti višak za ‘rđave dane.
Ključne funkcije laktoferina
Sada kada znamo pozadinu, vratimo se na laktoferin. On ima širok raspon bioloških funkcija i divni muškarci i žene u bijelim kutama proveli su brojna znanstvena istraživanja kako bi ispitali njegovu važnost za ljudsko zdravlje. Najpoznatije uloge laktoferina su:
1. Vezivanje i transport željeza
Sjećate se napomene da više nije nužno bolje? Laktoferin ima visok afinitet prema željezu i može hrabro vezati dvije molekule željeza. Ova sposobnost omogućuje regulaciju bioraspoloživosti željeza u tijelu te sprečava prekomjernu proliferaciju bakterija kojima je željezo potrebno za rast i bujanje.
2. Antimikrobna svojstva
spektra Samom činjenicom da je tijelo u dodiru s vanjskim svijetom svakodnevno smo izloženi navali bakterija, virusa, gljivica i parazita koje laktoferin razoružava oduzimajući željezo ovim patogenima, čime inhibira njihov rast. Ujedno može i odrješito destabilizirati stanične membrane mikroorganizama putem izravnog vezanja.
3. Imunomodulacijski učinci
Laktoferin modulira imunološki odgovor organizma na napad poticanjem aktivnosti prirodnih i nezamjenjivih stanica ubojica (NK stanica) i makrofaga.
4. Protuupalno djelovanje
Laktoferin također smanjuje prekomjerne upalne reakcije kod kojih postoji opasnost da izmaknu kontroli tako da inhibira proizvodnju protuupalnih citokina poput TNF-α i IL-a te potiče obnavljanje tkiva nakon ozljede ili infekcije.
5. Antikancerogena svojstva
Laktoferin briljira i u obrani od jedne od pošasti modernog doba – raka. Zdrava stanica će rado umrijeti kada za to dođe vrijeme kako bi napravila mjesta za svoju zamjenu, ali tumorske stanice ne rade za dobrobit kolektiva. Odbijaju umrijeti i „misle“ samo na sebe. Laktoferin može spriječiti rast tumorskih stanica induciranjem njihove apoptoze (programirane stanične smrti) te inhibiranjem angiogeneze, stvaranja novih krvnih žila potrebnih za rast tumora, a tumor bez opskrbe krvlju je nemoćan i ne može rasti.
6. Poboljšanje zdravlja crijeva
U zdravoj i raznovrsnoj crijevnoj flori i njenoj ulozi u održavanju zdravlja smo puno govorili. Laktoferin potiče rast korisnih simbiotskih bakterija (poput Bifidobacterium i Lactobacillus), a inhibira patogene bakterije u crijevima, pomažući održavanju zdrave crijevne mikroflore.
Znanstveno potkrijepljeni učinci laktoferina
U povijesti prirodne i domaće medicine bilo je mnogo nagađanja i građenja činjeničnih tvrdnji prema anegdotalnim dokazima. No danas imamo benefit napretka tehnologije i mogućnosti testirati tvrdnje kojima baratamo. Pa evo nekoliko znanstveno potvrđenih učinaka laktoferina.
1. Zaštita novorođenčadi i dojilja
Jedno od najranjivijih razdoblja života je odmah nakon rođenja, a za ženu i razdoblje nakon poroda i uloga urođenih zaštitnih sposobnosti te onih koje majka prenosi na dijete važnija je nego ikad. Kolostrum, prvi oblik majčinog mlijeka, sadrži vrlo visoke koncentracije laktoferina, a znanstvena istraživanja potvrdila su kako laktoferin pomaže u zaštiti novorođenčadi od infekcija i služi za jačanje ovog krhkog ovog imunološkog sustava. Zamislite samo, novorođenčetu su svi patogeni s kojima smo se mi naučili izboriti sasvim novi i imunološki sustav mora naučiti kako braniti tijelo.
2. Antivirusno djelovanje
Već smo napomenuli antimikrobna svojstva laktoferina, te je dokazano da ima potencijal inhibirati ulazak virusa u stanice organizma vezivanjem na njihove receptore, nešto slično kao da nagurate nešto u ključanicu kako nitko ne bi mogao gurnuti ključ. Za sada je potvrđeno da je posebno učinkovit protiv herpes simpleks virusa, hepatitis C virusa i SARS-CoV-2.
3. Antibakterijsko djelovanje
Dijelimo ovaj planet s nebrojenim bakterijskim vrstama od kojih je s nekima tijelo sklopilo ugovor o međusobnoj suradnji, dok nas druge i dalje pokušavaju učiniti svojim Petrijevim zdjelicama. Istraživanja su potvrdila da laktoferin uspješno inhibira rast štetnih bakterija poput E. coli, Helicobacter pylori i Staphylococcus aureus.
4. Zaštita crijevne mikroflore
Plodni tepih mikroorganizama koji oblaže naš probavni trakt te sudjeluje u mnogim metaboličkim i imunološkim funkcijama često je pod napadom natjecateljski raspoloženih patogenih klanova. Kliničke studije potvrđuju da dodatak laktoferina u prehrani pomaže u zaštiti crijevne mikroflore i prevenciji proljeva, naročito kod djece.
5. Protuupalni i imunomodulacijski učinci
Upale i autoimuna stanja vrlo su česte pojave za koje ponekad uroke možemo povezati sa životnim stilom, a ponekad nemamo objašnjenje. Laktoferin pomaže kod autoimunih bolesti i prekomjerne upale blokiranjem slobodnih radikala i regulacijom imunoloških procesa koji bi mogli izmaći kontroli i početi napadati sustave našeg vlastitog organizma.
6. Antikancerogeni potencijal
čini se da broj slučajeva raka raste te da ga vidimo kod sve mlađih populacija, ili je dijagnostika jednostavno napredovala do točke gdje možemo uhvatiti više slučajeva koji bi nekada prošli neopaženo. Kako god, istraživanja na životinjama i ljudima pokazuju da laktoferin može inhibirati razvoj tumora i poboljšati terapijske učinke kod raka debelog crijeva, dojke i pluća.
7. Podrška kod anemije
Dodaci laktoferina dokazano pomažu u liječenju anemije izazvane nedostatkom željeza, jer omogućuje bolju apsorpciju željeza u crijevima te time eliminiraju umor i malaksalost uzrokovane deficitom te vraćaju ravnotežu i vitalnost.
Medicinska primjena: suplementi, infekcije i kozmetika
Ne možemo dovoljno napomenuti kako korištenje suplementa nikako nije zamjena za uravnoteženu prehranu. Ne možemo jesti samo ultra-prerađene namirnice i očekivati da će pilula dnevno poništiti učinak. Pojedite nešto zdravo načinjeno od cjelovitih namirnica kada god je to moguće. Ako ponekad i zabrazdimo, to nije ništa strašno, vratimo li se uskoro na ukusne tračnice stvarne hrane. Laktoferin kao suplement se često koristi u obliku dodataka prehrani za jačanje imuniteta i poboljšanje probavnog zdravlja.
Infekcije ponekad mogu biti zaista uporne, te se neke bakterijske i virusne infekcije bore kandžama i kljunom kako bi ostale podstanari u našem organizmu. Laktoferin se također često koristi kao pomoć u liječenju bakterijskih i virusnih infekcija. Ova antibakterijska kao i protuupalna svojstva čine ga i odličnim dodatkom kozmetičkim proizvodima, posebice kod tretiranja kožnih stanja poput akni.
Sigurnost i nuspojave
Nije potrebno bojati se laktoferina pri preporučenom korištenju. Općenito je siguran za konzumaciju, čak i u većim dozama, no moguće su neke rijetke nuspojave koje uključuju blage gastrointestinalne smetnje, baš kao što će se dogoditi pretjerate li sa suplementima željeza, te su čak i pouzdane zdravstvene agencija poput FDA udarile svoj pečat odobrenja za određene terapijske primjene.
Drage moje čelične dame i gospodo, želim Vam savršene razine laktoferina i željeza, odmorna jutra ispunjena energijom, sretne i motivirane dane pune svrhe, tanjure obilne ukusnim zdravim namirnicama i radoznao mladenački duh koji neprekidno želi znati više! Za sva dodatna pitanja i pojašnjenja sam ovdje, samo klik udaljena.
Dobar vam tek i dobro zdravlje, dobri ljudi! Voli Vas Alma.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32183434
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25592008
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32115450
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16261255